Potřebujete posoudit mechanické vlastnosti materiálů a komponentů? Zkouška tahem měří pevnost a odolnost materiálu proti napětí při působení tahové síly. Zkoušku provádíme jak v normativním provedení (nejčastěji dle ČSN EN ISO 6892-1), tak i pro atypické vzorky včetně nestandardizovaných měřících postupů (např. zkoušení lepených a pájených spojů, velmi tenkých profilů, dřevin, kompozitních polymerních materiálů apod.).
Zkouška tahem
Princip zkoušky tahem spočívá v tom, že vzorek materiálu vystavíme postupně zvyšující se tahové síle až do bodu, kdy dojde k jeho porušení. Během testu se měří síla, kterou na vzorek vyvíjí, a zároveň se sleduje prodloužení nebo deformace vzorku. Získané hodnoty síly a deformace se použijí k vytvoření tahového diagramu, který zobrazuje vztah mezi napětím a deformací materiálu.
Nástroje pro zkoušku tahem
Pro měření jsou k dispozici dvě měřící zařízení – do 100 kN používáme univerzální tahový stroj ZD 10/90, do 1 000 kN používáme univerzální tahový stroj ZD 100. Jelikož se jedná o univerzální stroje, lze jednoduchou úpravou s použitím měřících přípravků provádět další měření jako např. statické zkoušky ohybem, statické zkoušky tlakem, zkoušení pružin, dynamické zkoušky atd.
Výroba zkušebních vzorků
V prostorách laboratoře se nachází nově vybudované obráběcí centrum, kde jsme schopni vyrobit z dodaného materiálu zkušební vzorky přesně podle Vámi požadované normy nebo postupu. Obsluhu obráběcích strojů zajišťují pracovníci s mnohaletou praxí a kvalifikací. Výrobu zkušebních vzorků jsme schopni provést do druhého dne od obdržení dodaného materiálu. Po provedené zkoušce je možné zajistit archivaci zkušebního vzorku i polotovaru po předem stanovenou dobu.
Zkouška tahem – specifikace vzorku
Zkoušky tahem se vykonávají na zkušebních tělesech plného průřezu, např. trubky, dráty a tyče menších rozměrů, na obrobených tělesech typů pásků obdélníkového či segmentového průřezu a na tělesech kruhového průřezu. Velikosti zkoušeného průřezu musí odpovídat délka zkušebního tělesa včetně konců (tzv. hlav) pro upnutí ve zkušebním stroji. Je-li k dispozici dostatek materiálu, tak délka vzorku 300 mm ve zkoušeném směru bude postačující pro většinu aplikací.

Osvědčení a kontakt
Požadavky na zkušební zařízení, druhy zkušebních těles a postupy zkoušení určuje norma. Pro některé případy zkoušek se laboratoř odkazuje i na příslušné speciální normy. Výstupem zkoušek je akreditovaný zkušební protokol v českém a Vámi požadovaném jazyce.
Seznam zkušebních postupů, pro které je laboratoř akreditována, naleznete v příloze k osvědčení. Pokud máte zájem o tuto zkoušku, neváhejte se podívat na náš kontakt a ozvat se nám.